Przewóz kruszyw może być bardzo wymagający, zwłaszcza w sytuacji, kiedy odbywa się na dużych odległościach. Niezbędne jest zatem zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa zarówno kierowcom, ale także wszystkim pozostałym uczestnikom ruchu drogowego. Konieczne jest również spełnienie odpowiednich norm, jakie zostały określone w prawie o ruchu drogowym.
Profesjonalny transport kruszywa
Aby transport piasku był bezpieczny należy wykorzystać sprawne technicznie pojazdy, a także nie doprowadzić do ich przeładowania. Przewozy zbyt dużej ilości kruszywa mogą być bardzo niebezpieczne. Tym samym za każdym razem warto sprawdzać nacisk na osie. Specyficzna, luźne struktura piasku oraz niska masa jednostkowa sprawiają, że kruszywo to może być trudne do opanowania. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy dochodzi wysoki pęd powietrza, a także duża prędkość na nierównej drodze. Dużo nierówności na drodze, a także przeładowanie transportu mogłoby wywoływać trudność w opanowaniu pojazdu. Ponadto podmuchy wiatru czy też nieprawidłowe zabezpieczenie piasku nierzadko prowadzą do tego, że drobinki mogą się wysypywać. Są to nie tylko duże straty finansowe, lecz również niebezpieczeństwo dla wszystkich osób, jakie znajdują się wówczas w ruchu drogowym. Wszystko to sprawia, że transport kruszyw, w tym także transport piasku, objęty jest ścisłej regulacjami prawnymi. Przepisy wymuszają zatem spełnianie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przez co niezależnie od rodzaju kruszywa należy stosować się do zaleceń prawa.
Bezpieczny przewóz kruszywa
Najczęstszą formą wykorzystywaną w zakresie transportu kruszywa jest przewóz drogowy. Gwarantuje wysoką elastyczność trasy, a także stosunkowo dużą szybkość przy niskich kosztach. Najczęściej w transporcie lądowym wykorzystywane są samochody samowyładowcze gwarantują szybkie wysypanie surowcem w określonym miejscu, najczęściej na placu budowy. Zgodnie z przepisami transportowane kruszywa musi być umieszczony w bardzo szczelnej skrzyni ładunkowej, aby nie doszło do jego wysypywania się w czasie jazdy. Skrzynia ta musi być także zasłonięta od góry. Dlatego staranne zabezpieczenie ładunku jest niezbędny zaraz po tym, kiedy zrealizowany będzie załadunek. Przepisy nakazują także regularnego sprawdzania załadunku, a także zabezpieczeń, gdyż podczas jazdy może dojść do ich uszkodzenia. Auto musi być stabilne na drodze, aby nie stwarzały zagrożenia. Samochody pracują także pod wysokim obciążeniem, dlatego niezwykle ważny jest również ich doskonały stan techniczny.