Jak numer VIN sprawdzić i gdzie można go znaleźć?

mustang

Czym jest numer VIN? To specjalny numer, który jest przynależny wyłącznie dla konkretnego modelu samochodu. Warto wiedzieć, że z numerem VIN wiąże się historia samochodu, a więc wszelkie informacje o wypadkach, rejestracjach i stanie technicznym samego wozu. A gdzie można znaleźć numer VIN i jak on wygląda?

VIN

Numer VIN to prosty kod wielocyfrowy z literami, kompozycja numerologiczna, która ma za zadanie ułatwić identyfikację pojazdu. Przed 1981 rokiem numer ten przypominał różne kody z różnych systemów i nie został ujednolicony. Obecnie numer ten jest niezwykle ważny i pojawia się w formie ujednoliconej i uproszczonej w kilku miejscach, by przeciwdziałać kradzieżom aut i ich obrotowi.

Numer VIN składa się z 17 znaków. Są to znaki dostępne w większości języków, a więc brak w nim jedynie liter I, O oraz Q. Ogólnie mamy do czynienia z dwoma formatami zapisu numerów VIN. Z jednej strony mamy do czynienia z normą Unii Europejskiej zgodnej z ISO-3779; z drugiej z zapisami bardziej restrykcyjnej ustawy o numerze VIN w Ameryce Południowej. Jest to system kompatybilny z europejskim, ale zawierający numer kontrolny.

auto

Europejski VIN

W Europie numer VIN składa się z trzech sekcji. Pierwsza, numer WMI, to cyfry lub litery określające region geograficzny pochodzenia auta. W tym przypadku mamy do czynienia z Europą, Ameryką Północną, Oceanią, Ameryką Południową oraz Azją i Afryką. Druga to z kolei VDS, sześć kolejnych znaków, które określają typ pojazdu. Inny jest on dla samochodów ciężarowych, osobowych, autobusów oraz rodzaj nadwozia jak sedan czy SUV. Ostatnia grupa, pozostałe osiem znaków określa numer własny egzemplarza. W ten sposób każde auto ma osobną kompozycję, która przynależy tylko do niego.

Gdzie się znajduje?

Występowanie numeru identyfikacyjnego można znaleźć w wielu różnych lokalizacjach. Nie zawsze są one podane odgórnie i wiele z nich jest coraz lepiej ukrywanych i montowanych w taki sposób, by zapobiegać ich zbijaniu, zacieraniu czy przeklejaniu. Część z nich jest wytłoczone na pojeździe. Każdy producent umieszcza kod VIN w innym miejscu. Jednak najczęściej jest on wytłaczany pod przednią szybą (to działanie producentów najnowocześniejszych modeli). Pojawiają się również w komorze silnika na przegrodzie, na górnej krawędzi sufitu, w prawym przednim zawieszeniu i uchwycie jednostki tłumiącej.

auto

Dodatkowo pojawia się także tabliczka znamionowa na pojeździe. W przestrzeni drzwi (słupek) oraz w komorze silnika. Często jest to wówczas tzw. mała karta (bez znaków oddzielających jej części). Z kolei duży identyfikator techniczny może pojawić się także w tzw. zielonej karcie oraz książce serwisowej oraz w okolicach bezpieczników. https://www.centercar.pl/

Przy sytuacjach losowych warto go przekazać policji

Numer VIN powinien być przekazany policji podczas kradzieży pojazdu. Nie należy jednak zapominać o tym, kupując samochód w salonie samochodowym. Tutaj konieczne jest sprawdzenie, czy pojazd został skradziony i czy dane na karcie rejestracyjnej z numerem na samochodzie są zgodne. Wskazane jest sprawdzenie właściciela samochodu. W przeszłości często dochodziło do oszustw, gdy pojazd był nadal własnością firmy leasingowej, ale w dokumentach wspomniano tylko o posiadaczu, ale nie był on właścicielem. Warto być zatem uważnym.